مقالات آرایشی بهداشتی ماهتیکا

SPF چیست؟

SPF چیست

SPF ضد آفتاب چیست؟

اصطلاح «SPF» مخفف عبارت «Sun Protection Factor» و به معنای فاکتور محافظت از خورشید (نور خورشید) است. این عدد بیان‌گر قدرت کرم‌های ضد آفتاب برای مقابله با نور خورشید بوده و نیز به عنوان عامل مقایسه از این نظر در محصولات حاوی ضدآفتاب، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر قدر این عدد از نقطه نظر کمیت، بزرگ‌تر باشد، فرآورده قوی‌تر بوده، محافظت بیشتری را فراهم می‌نماید. درجه SPF (مانند SPF15 یا 20 SPF) نشان‌دهنده این است که مصرف کننده آن قبل از این‌که دچار آفتاب سوختگی بشود، تا چه حد می‌تواند زیر نور آفتاب بماند. برای مثال شما می‌توانید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید باقی بمانید و احساس سوختگی نکنید. هنگامی که از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید می‌توانید زمان ۱۰ دقیقه را ضرب در میزان SPF کرم کنید و به مقدار زمان به دست آمده زیر آفتاب بمانید. اگر SPF کرم شما ۱۵ باشد، شما ۱۵۰ دقیقه یا به عبارتی به مدت ۲ ساعت و نیم می‌توانید در آفتاب بمانید. اگر پس از مدتی مجدداً از کرم استفاده کنید، میزان محافظت آن بیشتر می‌شود اما در مقدار زمان ایمن آن تاثیری ندارد. به عبارت ساده‌تر اگر روی جعبه یک کرم ضدآفتاب نوشته شده SPF آن ۳۰ است، به این معنا نیست که ۳۰ درصد از پوست شما در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. اگر بخواهید از روی SPF یک کرم ضدآفتاب بدانید چقدر اثر حفاظتی در برابر نور خورشید دارد، فرمول ساده‌ای برای آن وجود دارد.

SPF ضد آفتاب از پوست شما در برابر چه اشعه‌هایی محافظت می‌کند؟

شاید فکر کنید که با خرید و استفاده از یک ضد آفتاب ساده و با SPF مناسب (یا حتی بسیار زیاد) مشکلات بین پوست شما و آفتاب حل خواهد شد؛ اما این تصوری غلط است. بهتر است پیش از دانستن مفهوم این که SPF ضد آفتاب چیست با عاملی که سعی در مبارزه با آن داریم (آفتاب و اشعه‌های آن) بیش‌تر آشنا شویم. نور خورشد، به طور کلی اشعه‌های مختلفی را در خود جای می‌دهد؛ اما در این بین، اشعه‌های ماوراء بنفش (UV) آن، بیش از همه برای ما دردساز می‌شوند. خود این اشعه ماوراء بنفش نیز در یک تقسیم‌بندی، به دو نوع ماوراء بنفش B (یا UVB) و ماوراء بنفش A (یا UVA) تقسیم می‌شود. اشعه UVB، می‌تواند موجب قرمزی و آفتاب‌سوختگی شود؛ در حالی که اشعه UVA، می‌تواند با نفوذ به پوست، موجب آسیب و چروک شدن پوست شود. ذکر این نکته نیز بسیار مهم است که هر دو اشعه می‌توانند احتمال ابتلا به سرطان پوست را بالا ببرند. در این بین SPF ضد آفتاب دقیقا در برابر کدام یک از این اشعه‌ها از پوست ما محافظت می‌کند؟ پاسخ اشعه UVB است. برای محافظت از پوست خود در برابر هر دو نوع اشعه، نیازی نیست تا چندین محصول یک هدفی را خریداری کنید؛ تنها کافی است تا علاوه بر دقت به عدد SPF ضد آفتاب، به وجود عبارتی مانند ضد آفتاب طیف گسترده یا برچسب Broad Spectrum نیز توجه کنید. در این نوع ضد آفتاب‌ها، به همان میزانی که اشعه UVB دفع می‌شود، اشعه UVA نیز دفع می‌شود.

خرید عمده ضد آفتاب

چند بار در روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

مدت زمانی که اثر محافظتی ضد آفتاب باقی می‌ماند بر اساس نوع ترکیب ضد آفتاب متفاوت است. اما در بهترین حالت ضد آفتاب‌ها 3 تا 4 ساعت اثر مطلوب‌شان را حفظ می‌کنند و تکرار آن‌ها امری ضروری است. علاوه بر این بین ساعات 10 صبح تا 2 بعدازظهر تکرار ضد آفتاب ضروری به نظر می‌رسد. در فصل تابستان و در زمان شنا در دریا یا استخر در فواصل زمانی استفاده از فرآورده‌های ضدآفتاب، بهتر است برای چند دقیقه از محصولاتی که برای بعد از تماس مستمر با آفتاب، فرموله شده‌اند و به کرم‌ها و یا لوسیون‌های بعد از آفتاب (After Sun) معروف هستند استفاده کنید تا تنش و فشاری را که پوست در زیر نور آفتاب متحمل شده، کاهش یافته و پوست به حالت اولیه آن یعنی قبل از استفاده مجدد از کرم یا لوسیون ضدآفتاب برگردد. مواد مخصوص که در محصولات (پس از آفتاب) به کار رفته، باعث برطرف شدن (عطش) پوست شده و جذب بهتر مواد ضداشعه‌های UVA و UVB را به دنبال خواهد داشت.

انواع SPF کدامند و درصد محافظت آن‌ها چقدر است؟

اگر به بسته‌بندی‌های ضد آفتاب‌ها دقت کرده باشید، حتما متوجه اعداد متفاوتی شده‌اید. در این قسمت می‌توانید با مفهوم این اعداد بیش‌تر آشنا شوید.

  • SPF کمتر از ۱۵ : محافظت کم
  • SPF بین ۱۵ تا ۲۹: محافظت متوسط
  • SPF بین ۳۰ تا ۴۹: محافظت خوب
  • SPF بیشتر از ۵۰: محافظت عالی

برای مشاهده و خرید انواع ضد آفتاب و محصولات آرایشی که حاوی SPF هستند با بالترین کیفیت و بهترین قیمت اینجا را کلیک نمایید

سخنی کوتاه برای خریداران عمده لوازم آرایشی :

فروشگاه اینترنتی ماهتیکا با تجربه بالای 17 ساله در عرصه تولید و پخش عمده محصولات آرایشی و بهداشتی به خریدارن خود همیشه توصیه میکند که حتما در سبد خرید از لوازم آرایشی مجوز دار استفاده کنید، برای مشاهده این محصولات همراه با قیمت به کانال عمده فروشی لوازم آرایشی و یا  اینستاگرام لوازم آرایشی عمده تهران مراجعه فرمایید.

ماهتیکا بهترین مکان برای خرید عمده لوازم آرایشی ارزان می باشد.

instagram           telegram

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.